Rolnictwo i inwestycje

Wokół pracy w rolnictwie narosło wiele nieprawdziwych mitów. Osoby, mieszkające w mieście, które nigdy nie miały styczności z taką pracą są przekonane, że bycie rolnikiem jest obecnie łatwe, przyjemne i bardzo dochodowe. Za fałszywy obraz polskiego rolnictwa w dużej mierze odpowiedzialność ponoszą media, które ukazują wieś, jako miejsce, gdzie spływają liczne dopłaty i dotacje rządowe.

Czy w rolnictwie są duże pieniądze?

Ktoś, kto widzi w mediach nowoczesne obory, chlewnie oraz super wyposażone ciągniki i kombajny może być przekonany, że wieś polska opływa w bogactwa. Tymczasem są to tylko pozory. Praca w rolnictwie bywa dochodowa, pod warunkiem, że sprzyjać będą czynniki rynkowe i pogodowe. Osoba prowadząca duże gospodarstwo niczym nie różni się od przedsiębiorcy. W rolnictwie podobnie trzeba dużo ryzykować i ponosić nieustanne nakłady. Tak samo jak w biznesie tutaj występują często straty oraz trzeba liczyć się z amortyzacją sprzętu.

Jakie inwestycje musi ponosić rolnik?

Praca na roli to zajęcie, które wymaga nieustannych, dużych inwestycji. Zależnie od tego, w czym specjalizuje się dany rolnik musi zbudować on odpowiednie pomieszczenia takie jak chlewnie, obory, garaże na maszyny czy miejsca do przechowywania na przykład ziemniaków. Każdy, kto prowadzi gospodarstwo musi także inwestować w maszyny i narzędzia. Niezbędnym w takim gospodarstwie jest, co najmniej jeden ciągnik. Przydają się także przyczepy, siewniki, rozrzutniki. Najdroższe są kombajny na przykład do zbioru zbóż, nie wszyscy rolnicy decydują się, więc posiadać je na własność. W takim wypadku w czasie żniw wynajmuje się kombajn wraz z operatorem a opłaty za takie usługi nie są tanie. Trzeba mieć na uwadze także fakt, że każdy sprzęt się zużywa i regularnie trzeba ponosić nakłady na zetor częściRolnik musi stale robić także inne drobne zakupy, które po podsumowaniu dają duże kwoty. Trzeba oczywiście mieć własny samochód, najlepiej duży, którym w razie potrzeby podjedzie się do najbliższej gminy czy miasta po zetor częścinawozy czy narzędzia ogrodnicze.

Jak widać rolnictwo to zajęcie, które wymaga stałych inwestycji. Choć pozornie wydaje się, że mieszkańcy wsi są zamożni to w praktyce okazuje się, że większość dużych zakupów realizowana jest na kredyt.