Gdy ciągnik nie chce ruszyć

Zdarza się zapomnieć wyłączyć na noc światła przy traktorze i już rano nie wyjedziemy  w pole.  Rozładowany akumulator możemy jednak przywrócić do życia, tylko to nie może być zwykły sprzęt taki, jak używamy do rozruchu przy samochodzie osobowym. Maszyny rolnicze to silne pojazdy i ich akumulatory mają dużą większą moc. Z tego powodu potrzebujemy o wiele mocniejszy sprzęt wspomagający.

Moc ampera

Bardzo dużą rolę odgrywa przy ładowaniu akumulatorów moc prostownika. Musi ona wynosić 800 A, wówczas akumulator w ciągniku zostanie bez przeszkód naładowany. Jeżeli staramy się zawsze wyłączać w maszynie wszystkie funkcje po skończonej pracy, nie powinniśmy mieć żadnych niespodzianek z rozładowaniem akumulatora. Warto często robić przegląd maszyn, wówczas w porę ewentualna nierówna praca akumulatora bądź wada lub usterka, zostanie wychwycona i naprawiona.

Dobrze być przezornym i mieć w swoim garażu specjalny prostownik z przeznaczeniem do maszyn rolniczych, ewentualnie do samochodów z silnikiem diesla. Prostowniki z mocą prądu do 800 amperów da sobie radę z każdym akumulatorem w ciężkich maszynach rolniczych. Zimą akumulator może odmówić pracy z powodu niskich temperatur, miejmy więc to na względzie.

Rozruch

Decydując się na zakup prostownika do ciągnika, warto wybierać taki, który ma dodatkowo funkcję rozruchu, czyli ma dołączone kable rozruchowe. Zapobiegniemy wówczas błędom podczas ładowania akumulatora, gdyż kable te są odpowiednio oznakowane, który ma być podłączony do plusa, a który do minusa. Najszybciej naładujemy akumulator takim prostownikiem, który ma dołączone kable miedziane o możliwie najgrubszej średnicy.

Prostowniki z rozruchem często mają wbudowane kółka, dzięki czemu są łatwiejsze podczas przenoszenia (swoje ważą). Na rynku spotkamy się z dużą rozbieżnością w cenach. Zwracajmy uwagę na to, do ilu maszyn będziemy go używać. Jeżeli do kilku, to warto zainwestować w sprzęt silniejszy, czyli droższy. Jeżeli tylko do traktora, wówczas możemy wydać na taki sprzęt mniej. Zawsze dobrze rozpatrzmy swój wybór.